Ramnagar Coimbatore, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CLNPB1683G1Z8
Call 07942870054 78% Response Rate
Send Enquiry
| Wattage | 5W |
| Color Temperature | 3000K |
| Series | Classic Series |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 500 Lm |
| Luminous Efficacy | 100 Lm/W |
| Material | Metal |
| Beam Angle | 120 Degree |
View Complete details
| Wattage | 5 W |
| Type Of Light | Panel Light |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
View Complete details
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Luminous Flux | 100 Lm/W |
| Working Temp | 0 Degreec to + 55 Degreec |
| Light Life | 50000 Hours |
Large area lighting is always a demanding work and high consumption of energy. Stadiums, Showrooms, Lawns and many more open areas require extensive lighting.
LED Flood Lights are so focussed and with instant start are best suitable for large area lighting. With many colours and colour temperature, it is also suitable for different applications like Sports, celebrations and functions. Compared to conventional lighting more than energy conservation, long life and least maintenance are considered as very good features for lighting. Higher ratings of power levels also keep the number of units required at low levels.
View Complete details
| Power | 5 W |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 3000K |
| Usage/Application | Indoor |
| Shape | Round |
| Brand | Luker |
| Body Material | ABS Plastic with PC Diffuser |
| Material | Metal |
| IP Rating | IP65 |
View Complete details
| Wattage | 100 W |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Warm White |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Die Cast Aluminium Body + Tempered PC cover with i |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | AC 100-300 V |
| Luminous Flux | 18000 Lm |
| Working Temp | 0 Degreec to + 55 Degreec |
| Light Life | 50000 Hours |
Industrial lighting is always a challenge due to high ceiling heights and large areas of lighting.
LED provides very compact High Bay solutions for all the industry needs. Different industries require varied type of lighting and also precision in visibility. Wide range of LED High Bay is solution for many industrial applications. Long life and easy maintenance provides lot of cost saving to industries other than energy saving on reduced power consumption.
We have design teams providing back-up solutions for complete industrial lighting.
View Complete details
| Wattage | 50W |
| Type of Light | Ceiling Light |
| Bulb Shape | Flat Top |
| Voltage | 10KV |
| Lumen Efficacy | 100 Lm/W |
| Lighting Color | Cool White, Warm White, Pure White |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Dimensions | L: 325mm, W: 325mm, H: 80mm |
| Lifetime | 50000 Hours |
We have a perfect match of well glass and canopy lights with wide variety of wattages and shapes. This is exclusively designed to make LED lighting for continuous usage with convenience.
Go through the complete range of our LED lighting and you will find that it will cover all your above said requirements.
View Complete details
| Wattage | 5 W |
| Type of Light | Bulb |
| Lumen Efficacy | 100 Lm/W |
| Light Color | Warm White |
| Voltage | AC 100-300V |
Normal AC Mode – Put the bulb into the AC Socket, it will turn on and charge the battery at the same time.
Emergency Mode – For Indoor & Outdoor use, screw the bulb into the holder. The light will last for 3 hours if it is fully charged.
View Complete details
| Wattage | 5 W |
| Light Color | Cool White |
| Voltage | AC 100-300 V |
| Rated Life | 40000 Hours |
View Complete details