Ramnagar Coimbatore, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CLNPB1683G1Z8
Call 07942870054 78% Response Rate
Send Enquiry
| Model | Mylinc |
| Circuit Type | 1 Way |
| No. of Module | 1M |
| Voltage | 240V |
| Current rating | 6A |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Power | 15 W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 5700K |
| Shape | Round |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Model Name | Eco Lyf |
| Dimensions | 166x166x35mm |
| Brand | Sturlite |
| Model No | DEX PANEL-15W |
| Type of Product | LED Panel Light |
| Voltage | AC 220-240V |
| Lumen | 1650mm |
The 15W Sturlite Round Panel Light offers an efficient and modern lighting solution, ideal for both residential and commercial spaces. Its sleek design ensures seamless integration into various ceiling types, while providing bright, even illumination. With energy-saving technology, this panel light not only reduces electricity costs but also boasts a long lifespan, making it a sustainable choice for any environment. Easy to install and maintain, the Sturlite Round Panel Light enhances aesthetics while delivering reliable performance.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 15W |
| Light Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Polycarbonate |
| Usage/Applications | Gives A Clean Look Without Appearing To Blue Or Cool |
| Installation Type | Ceiling Mount |
| Brand | Sturlite |
| Voltage | 220 V |
| Model Number | Joyce7WPO15 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Shape | Round |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700K |
| Material | Polycarbonate |
| Voltage | 230V |
| Brand | Kolors |
| Light Source Type | LED |
| Embellishment | Color Changing |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 22 W |
| Light Color | Pure White |
| Color | Cool White |
| Material | Ceramic |
| Color Temperature | 6500 K |
| Warranty | 1 Year |
| Material Brand | Sturlite |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Wattage | 8W |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Color Temperature | 4000K |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting Type | Recessed Mouted |
| IP Rating | IP22 |
| Body Material | Polycarbonate |
| Input Voltage | 220V |
| Included Components | LED |
| Material Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Provide General Lighting In A Specific Space |
| Material Color | White |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Ceramic |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | To Enhance Visibility Of Equipment |
| Size | 585x225x95 mm |
| Colour Temperature | 6500 K |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 15W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Polycarbonate |
| Input Voltage | 230V |
| Usage/Applications | Outdoor Indoor |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Wattage | 9W |
| Light Color | Warm White |
| Model Name | Stellar Bright |
| Color Temperature | 3000K |
| Base Type | B22 |
| Voltage | 230V |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Lumens | 840 Lumens |
| Brand | Philips |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Wattage | 100W |
| Usage/Application | Outdoor |
| IP Rating | IP40 |
| Lighting Color | Cool White |
| Beam Angle | 120 |
| Power | Electric |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Sturlite |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Wattage | 15W |
| Length | 5 m |
| Light Color | Yellow |
| Material | Silicon |
| Functionality | Steady |
| Light Source Type | LED |
| Base Type | E27 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 12V |
| Power Source | Corded Electric |
| IP Rating | IP33 |
| Body Material | MS |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Wattage | 12W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700K |
| Shape | Round |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Recessed Mounted |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Wattage | 5 W |
| Shade Material | Polycarbonate |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Lumens | 200 Lumens |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
| Wattage | 6W |
| Light Color | Cool White |
| Shape | Square |
| Warranty | 1 Year |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Material | Aluminum |
| Color Temperature | 2700K |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 8W |
| Shape | Round |
| Color Temperature | 3000K |
| Material | Plastic |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting Type | Recessed Mouted |
| Light Color | Cool Daylight |
| Material Brand | Sturlite |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 22 W |
| Color | Natural White |
| Light Color | Cool White |
| Material | Polycarbonate |
| Color Temperature | 6500 K |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Sturlite |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 15W |
| Light Color | Neutral White |
| Material | Polycarbonate |
| Color Temperature | 4000K |
| Input Voltage | 230V |
| Usage/Applications | Indoor |
| Material Brand | Sturlite |
View Complete details
| Wattage | 20 W |
| Light Color | Cool White |
| Length | 4 Feet |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Plastic |
View Complete details
| Wattage | 9W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Shape | Round |
| Base Type | B22 |
View Complete details
| Type of Light | Surface Mounted Light |
| Lighting Color | Cool White |
| Type Of Light Application | Street light |
| Brand | Norwood |
View Complete details
| Wattage | 10 W |
| Type Of Light | Panel Light |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP40 |
| Color Temperature | 3500-4100 K |
| Shape | Square |
| Input Voltage | AC 100-300 V |
| Rated Luminous Flux | 1650 Lm |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Luminous Efficiency | 100-110 Lm/W |
View Complete details
| Wattage | 4W |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Mounting Type | Recessed Mouted |
| IP Rating | IP33 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Wattage | 100W |
| Body Material | Aluminium |
| Input Voltage | 220V |
| Warranty | 2 Years |
| Install Style | Hanging |
| Frequency | 50Hz |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Ceramic |
| Type | Light Bulb |
| Lighting Color | Warm White |
| Power | Electric |
| Usage/Application | Night Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Wattage | 15 W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700K |
| Shape | Round |
| Material | Polycarbonate |
| Type Of Light | LED |
| Mounting Type | Recessed Mounted |
| Voltage | 230V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Type | Led Accessories |
| Body Material | Ceramic |
| Length | 1 Foot |
| IP Rating | IP66 |
| Color | White |
| Surface | Wall Mounted |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Lighting Color | Yellow |
| Body Material | ABS Plastic |
| Voltage | 120 V |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Street Lights, Parking Garage Lighting, Walkway |
| Brand | Lisha |
| Power | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Size | 6*3*1 inch (L*W*D) |
View Complete details