Ramnagar Coimbatore, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CLNPB1683G1Z8
Call 07942870054 78% Response Rate
Send Enquiry
| Sweep Size | 1200mm |
| Number of Blades | 4 Blades |
| Series | Luxus Series |
| BEE Star Rating | 5 Star |
| Power (Watts) | 29/38 Watt |
| Air Delivery | 250 CMM |
| Warranty | 2 Years |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Blade Length (Sweep) | 1200 mm |
| Sweep Size | 1200 mm |
| Brand | Kuhl |
| Number of Blades | 4 Blades |
| Series | Prima Series |
| Speed | 240 RPM |
| Warranty | 2 Years |
| BEE Star Rating | 5 Star |
| Air Delivery CMM (m3 /min) | 225 |
Kühl Brise E3 Stylish Fan features a classy combination of stylish finish and new-age design that’s sure to take your home décor to next level of elegance. Adding an instant style to your home, this luxurious fan can be operated with the help of a remote, smart phone, Wi-Fi, or voice enabled devices. It has a revolutionary BLDC motor and aerodynamic blades that boosts circulation in air-conditioned rooms while enhancing comfort and convenience, making it a perfect choice to upgrade the aesthetics of your home. It also saves up to as much as 65% of electricity, making it the worthiest option to change your home décor.
View Complete details