Ramnagar Coimbatore, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CLNPB1683G1Z8
Call 07942870054 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Roll
Product Brochure
| Wire Size | 2.5 sq.mm |
| Roll length | 90m |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | FR |
| Packaging Type | Box |
| Material Color | Red |
| Operating Temperature | 60 Degree Celcius |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Roll
Product Brochure
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FR |
| Roll Length | 90 m |
| Conductor | Copper |
| Color | Red |
| Current Rating | 31A |
| Voltage | 1100V |
| Packaging Type | Roll |
| Insulation Thickness | 0.6 mm |
| Usage | Wiring Of Electrical Control Panels, Industrial Sheds, Buildings |
| Insulation | FR+HR PVC |
| Operating Temp | 99.98% |
These cables are used for wiring domestic and commercial buildings. A fine drawn multi strand conductor provides enhanced Flexibility & makes it ideal for concealed wiring. It is suitable for installation in lighting fittings and appliances up to 1100 v (A.C)
Features
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Roll
| Wire Size | 1.5 sqmm |
| Roll Length | 90 m |
| Conductor | Copper |
| Suitable for | Homes |
| Certifications | IS 694 |
| Insulation Material | FRLS PVC |
View Complete details