Ramnagar Coimbatore, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CLNPB1683G1Z8
Call 07942870054 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Size | 300 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Wall |
| Voltage | 230v |
| Phase | Single Phase |
| Color | Black |
| Speed | 1200RPM |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Door Size | 4 ft |
| Usage/Application | Commercial |
| Air Velocity | 10 m/s |
| Material | Iron |
| Mounting | Wall Mount |
| Color | Black |
| Noise Level | 47 dB |
| Voltage | 220V |
Air Curtains made with Hi-Tech Modern Technology under strict quality control combined with style and performance to give round the clock efficiency and in turn provide trouble free operations for years to come. Air Curtain is an environment, separation equipment which prevents outside air, insects and hot air entry to the conditioned area through the open door ways or the door being opened at frequent intervals. The principal of Air Curtain is that it blows the atmosphere air to constant velocity at the doorways and forms a Air stream for the entire width and height of the door openings. The velocity will vary depending on the effective throw of the air stream.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Steel |
| Phase | Single Phase |
| Color | White |
| Size | 12 inch |
| Blade Size | 15 Inch |
Every Almonard exhaust fan features a capacitor star and run type motor continuously rated, totally enclosed and ruggedly built. Designed specifically for the purpose, the motor has prelubricated double ball bearing and it is provided with class "A" and "E " Insulation. The end result is a smooth, silent motor that lasts longer and deliver the maximum output at lower operating cost.
DYNAMICALLY BALANCED IMPELLERThe impeller used in an almonard exhaust fan is of the propeller type and since both hub and impeller are dynamically balances and frames and arms mounted on rubber bushing, vibration are virtually eliminated.
View Complete details
Product Brochure
| Size/Height | 18 Inch |
| Sweep Size | 400 mm |
| Power Consumption | 250 W |
| No. of Blades | 3 |
| Air Delivery (M3/Hour) | 270 |
| No. of Speeds | 3 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Sweep Size | 450 mm |
| No. of Blades | 3 |
| Size/Height | 18 Inch |
| Wattage | 100 W |
| Material | Iron, Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Cable Length | 1.5m |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Size | 18 |
| Color | Grey |
View Complete details
View Complete details
View Complete details